راهنمای نویسندگان

راهنمای ثبت نام در Publons

 نمودار مربوط به روند پذیرش مقاله در مجله علمی تحقیقات علوم قرآن و حدیث

برای دریافت فایل راهنمای ارسال مقاله اینجا کلیک کنید.  

  با ورود به سامانه http://tqh.alzahra.ac.ir  پس از ثبت نام کامل نویسنده یا نویسندگان و مشخص نمودن نویسنده مسئول،

 مقاله بدون ذکر مشخصات نویسنده یا نویسندگان همراه با چکیده و منابع بارگذاری شود،

 و مشخصات نویسنده/ نویسندگان، درجه علمی، محل خدمت، تلفن تماس و نشانی پست الکترونیک در نامه جداگانه در پنجره "مشخصات نویسندگان" وارد شود.

نکته: مقاله «بسم الله الرحمن الرحیم»، «باسمه تعالی» و ... ندارد

 دستور‌العمل نگارش مقاله: 

 1- ساختار مقاله‌های ارسالی مشتمل‌ بر بخش‌های زیر باشد:

 الف) چکیده مقاله : شامل حداکثر 250 کلمه، همراه با واژه‌های کلیدی (حداکثر شش کلمه ) به دو زبان فارسی و انگلیسی.

 *  چکیده باید در ‌عین اختصار، بیانگر مسئله اصلی پژوهش و راه‌حل آن باشد، با استفاده از کلمه‌ها و عبارت‌های روشن و روان نگاشته شود، گویای موضوع اصلی و منعکس‌کننده محتوای اثر باشد و اطلاعات تازه (یافته ها) و نتایج پژوهش را در‌ بر بگیرد. چنانچه در پژوهش، برای اولین بار، روشی نوین عرضه شده باشد، جزئیات آن باید با توضیح بیشتر ذکر شود.

 ب) چکیده مبسوط به فارسی و انگلیسی (در صورت پذیرش برای چاپ): چکیده مبسوط  بین 600  تا 1000 کلمه بوده و موارد اصلی مانند : عنوان مقاله ، نویسنده (گان)، مقدمه و هدف، روش پژوهش، نتیجه گیری، پیشنهادات و منابع را دربر داشته ‌باشد. به طور کلی چکیده مبسوط باید در ساختاری باشد که محتوای  مقاله را توضیح دهد.

 * هدف از چکیده مبسوط این است که خواننده‌ی انگلیسی زبان بتواند از محتوای مقاله استفاده کند.جداول و تصاویر نیز در متن اصلی، باید برای مخاطب خارجی قابل استفاده باشد؛ لذا گاهی لازم است برخی از جداولی که گویای کلیت و لبّ مطلب است به انگلیسی ترجمه شود.

   ج) متن مقاله باید شامل: بیان مسئله/ مقدمه، بخش اصلی، جمع‌بندی/ نتیجه‌گیری، منابع، پیوست‌ها (در‌ صورت لزوم) لازم است در مورد متن مقاله موارد زیر رعایت شود: 

 •  متن مقالات ارسالی به‌ زبان فارسی و در ‌قالب word  تهیه شود.
 • عبارت‌ های فارسی با قلم BZar  و سایز 13 تایپ شود. متن آیات با استفاده از نرم‌افزار مناسب کپی و آدرس آیات به‌ صورت (نام سوره: شماره آیه) در انتهای آن ثبت گردد.

 • متن مقاله (با احتساب فهرست منابع)، حداکثر 8000 کلمه باشد. عنوان‌های اصلی و فرعی -غیر از چکیده و نتیجه گیری- در متن شماره‌گذاری و به‌ صورت اصلی به فرعی، از راست به چپ مرتب شود؛ همانند:

 1. روش‌های تفسیری

    1.1. از جهت منابع

         1.1.1. تفسیر قرآن به قرآن

 2.1.1. تفسیر روایی

     2.1. از جهت معیار

        1.2.1. ادبی

          2.2.1. فلسفی     

 د) مستند سازی و ارجاع‌ : ارجاع‌ها به صورتها ها درون متنی و به روش APA   تنظیم شود؛ شامل : نام خانوادگی مؤلف، (سال انتشار)، شماره جلد، شماره صفحه)؛ (مطهری، (1370) ، ج3، ص 92).

 •  چنانچه از یک مؤلف، چندین کتاب در یک سال منتشر شده باشد، برای تفکیک اثر، سال انتشار را در فهرست منابع و نیز در ارجاع درون‌متنی با حروف الفبا مشخص فرمایید؛ مانند: (طباطبایی، (1388ش.) الف، ج2، ص34 ؛ طباطبایی، (1388ش.)  ب، ص12).

 • نقل ‌قول مستقیم از هر ‌یک از منابع، می بایست داخل گیومه قرار گیرد

 •  اطلاعات کتاب‌شناختی منابع مورد ‌استفاده به تفکیک زبان (فارسی، عربی و لاتین) در پایان مقاله، به‌ ترتیب حروف الفبا و بر‌ اساس نام مؤلف، بدین ترتیب نوشته می‌شود:

 •  کتاب: نام خانوادگی مؤلف، نام کوچک، (سال نشر با ذکر نشانه اختصاری شمسی، قمری یا میلادی)، نام کامل اثر به‌ صورت برجسته و مورب، نام مترجم/ محقق/ مصحح، محل نشر: ناشر.

 • مقالات: نام خانوادگی مؤلف، نام کوچک، (سال نشر مقاله با ذکر نشانه اختصاری شمسی، قمری یا میلادی)، «عنوان مقاله»، عنوان مجله به‌ صورت برجسته و مورب، سال، شماره صفحات (آغاز و پایان) مقاله. 

 • پایان نامه: نام خانوادگی محقق، نام کوچک، (سال دفاع)، عنوان پایان‌نامه به‌ صورت برجسته و مورب، نام و نام خانوادگی استاد راهنما، دانشکده، دانشگاه.

 • منابع الکترونیک: نام خانوادگی نویسنده، نام، (تاریخ بازدید)، «عنوان مقاله»، آدرس URL  مقاله.

 • ترجمه فهرست منابع به زبان انگلیسی:   1.مشخصات کتابشناختی در فهرست منابع بر اساس شیوه APA تنظیم شود‌ .
  ۲. از آنجا که مقاله علمی حاوی دستاوردهای جدید پژوهشگر بوده، شایسته است تعداد منایع و رفرنس ها، معقول و علمی باشد؛ پیشنهاد می شود تعداد کلمات فهرست منابع حداکثر ۱۰ درصد تعداد کلمات اصل مقاله باشد. 
  ۳. از تبدیل سال قمری  به میلادی پرهیز شود و تنها پس از ذکر سال در مقابل آن از نشانه اختصاری AH (قمری) . مثال: 
  ۱٤٣٨ ه.ق.  =    1438 AH
  ۴. جهت تسهیل در فرایند ویراستاری، فهرست منابع انگلیسی به همان ترتیب منابع فارسی تنظیم گردد.

 ه) ذکر مشخصات کامل و رتبه علمی نویسنده/ نویسندگان به همراه نشانی کامل، شماره تلفن تماس و آدرس پست الکترونیک در فایل مشخصات نویسندگان ضروری است.

توجه:

      1. اگر از ترجمه‌ای خاص از قرآن کریم یا نهج‌البلاغه، در مقاله استفاده شده، مشخصات مترجم و اطلاعات کتاب ‌شناسی پس ‌از ذکر نام قرآن کریم یا نهج‌البلاغه در ابتدای فهرست منابع ذکر شود.

    2.  برای آثار بدون محل نشر، نشانه اختصاری "بی‌جا. "، برای آثار بدون سال نشر، نشانه اختصاری "بی‌تا." و برای آثار بدون نام ناشر، نشانه اختصاری "بی‌نا. " به‌کار می‌رود . 

    3.  در ارجاع به منابعی مانند دایره‌المعارف‌ها که از‌ سوی مرکز یا مؤسسه‌ای خاص منتشر شده‌اند، نام مؤسسه به‌ جای نام مؤلف، در فهرست منابع و نیز ارجاع داخل متن نوشته می‌شود.

 تذکر : نویسندگان محترم لازم است به‌ منظور تسهیل در ارزیابی و آماده‌سازی مقاله جهت چاپ، نکات زیر را به ‌دقت مراعات فرمایند: 

 •  مقاله پژوهشی و در حوزه قرآن و حدیث باشد.

 • در دیگر نشریات داخل و خارج از کشور به چاپ نرسیده باشد .در یکی از حوزه‌های علوم قرآن، علوم حدیث و‌ یا مباحث میان‌رشته‌ای قرآن و حدیث با دیگر علوم نگاشته شده باشد.

 • مقاله بین رشته ای در صورتی بررسی می گردد که: رویکرد اصلی مقاله و غالب منابع ، در زمینه قرآن و حدیث باشد.

 • رتبه علمی نویسنده که هنگام چاپ مقاله، در مجله ثبت می شود، همان رتبه‌ای است که وی هنگام پذیرش مقاله داشته است.

 •  در‌ صورتی که مقاله از‌ سوی هیأت تحریریه، قابل ارزیابی توسط داوران علمی شناخته شود، نویسنده (گان) موظف به پرداخت مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال(1500000ریال حق داوری خواهند بود.

 • اگر مقاله پس‌ از فرایند ارزیابی، حائز صلاحیت چاپ شناخته شود، قبل‌ از چاپ، مبلغ  یک میلیون و پانصد هزار ریال (1500000ریال)، بابت هزینه چاپ، از نویسندگان دریافت خواهد شد. 

 • پرداخت بصورت آنلاین از طریق کد مقاله در سامانه امکان پذیر است.

 

   اصول اخلاقی نویسندگان:

 * ارائه مقالات بصورت علمی، منسجم، و مطابق با استاندارد نشریه؛
 * ارائه داده های خام در صورت نیاز؛
 *  اصالت مقاله ارائه شده؛
 * عدم انتشار همزمان یک مقاله ارائه شده، پذیرفته شده یا منتشر شده؛
 *  ذکر ارجاع دهی مناسب در متن مقاله و کتابنامه: رعایت کامل حقوق سایر اشخاص در مقاله شامل ذکر دقیق کلیه کتاب‌ها، نشریات و پایگاه های اینترنتی و سایر تحقیقات که حاصل تلاش و اندیشه دیگران است؛
 *  ذکر نام نویسنده مسئول و همکاران در مقاله.

نویسنده مسئول مقاله کسی است که:

 • مسئولیت گروه پژوهشی و صحت کل پژوهش را به عهده داشته است؛

 • از سوی سایر نویسندگان مسئولیت مکاتبات و پاسخگویی به ابهامات و ایرادات مطرح شده در مورد مقاله، انتقال نظرات مهم به سایر نویسندگان را بر عهده می گیرد؛

 • نسبت به وجود نام و اطلاعات تمامی نویسندگان و عدم وجود نامی غیر از نویسندگان مقاله اطمینان حاصل کند.

 • اعلام وجود خطاهای اساسی در مقاله در هر مرحله از فرآیند بررسی آن و نسبت به اصلاح آن اقدام و یا مقاله را باز پس گیرد؛